Mini Tüp Bebek MerkeziEkibimizAnlaşmalı KurumlarUzmanına Sorunİletişim
Hemen Arayın
Yorum Yazyazdır
Mini IVF

Mini IVF


22.4.2010 15:21:02 Ziyaret Sayısı: 6748

Türkiye’de 20 senedir tüp bebek konusunda çalışan bir ekip olarak başarı oranlarının %10’lardan, %50’lerin üzerini çıkışını gördük.  Standart tüp bebek tedavilerinde yoğun ilaç kullanımı ile çok sayıda yumurta ve embriyo elde etmek ve sonrasında 3 embriyo vererek, gebelik oranlarını arttırmak standart uygulanan işlemdi.

Son yıllarda bu teknikle elde edilen yumurtaların kalitesinin düşük, embriyolarda kromozom bozukluğu riskinin (anöploidi ve mozaizm)%65’lere kadar yükseldiğini ve sonuçta  embiryo başına düşen gebelik oranının çok da yüksek olmadığı fark edildi. Yoğun ilaç kullanımının bazen hiperstimülasyon sendromuna (yumurtalıkların şişip, karında su toplanması ve hastaların yoğun bakıma ihtiyaç gösterecek kadar rahatsızlanması) yol açabilme tehlikesinin de olduğu anlaşıldı.

Bu yüzden az ilaç, az fakat kaliteli yumurta elde ederek, az sayıda kaliteli embriyo oluşturma ve az sayıda embriyo transferi ile  hem oluşabilecek rahatsızlıkları engelleme, hem de çoğul gebelik sorunlarını önleme düşüncesi arttı.

Bu yeni teknolojiye MİNİ-İVF diyoruz. Ülkemizde yeni çıkan yönetmelik ile 35 yaş altı tek embriyo verilmesi kuralı MİNİ-İVF tekniğine ihtiyacı arttırmıştır.

Biz de Jinemed olarak MİNİ-İVF tekniğini başarı ile uygulamaya başladık. Bu konuda dünyanın en büyük kliniği olan Kato Klinik ile işbirliğine girdik. MİNİ-İVF  Kato Klinik tarafından geliştirilmiştir. Kato Klinik yıllardır MİNİ-İVF tekniğini uygulamakta ve tek embriyo transferi yapmaktadır.

Yine Kato Klinikte uygulanan ve laboratuvarda mümkün olduğu kadar az kimyasal madde kullanımı ile ICSI yapılması tekniği uygulanmaktadır.  Bu teknik dünya da ‘fizyolojik ICSI’ olarak isimlendirilmektedir. Bu tekniğin kullanımı ile sadece kaliteli yumurta gelişimi sonrası kaliteli embriyo elde etmek amaçlanırken, aynı zamanda  mümkün olduğunca doğala en yakın gelişim ortamı sağlanır.